אקווהפוניקה - ככה מגדלים היום

נכון, זה נשמע כמו הידרופוניקה, אבל זה אקווהפוניקה. "אקווה", כמו אקווריום, כאשר הכוונה היא למים. ולכן, אקוופוניקה היא בקיצור, גידול הידרופוני, אבל על גבי אקווריום. כזה, שיש בו דגים. וכל ההבדל, בערך, הוא בזה שבמקום להזרים לצמחים שלנו חומרי דישון שונים, הדגים יעשו זאת עבורנו במקום זאת. או ליתר דיוק, הפרשותיהם של יצורי המים, הם שיהוו את הדשן אשר לו זקוקים הגידולים שלנו. 

זה יכול להיות עצים, צמחי תבלין, עגבניות ומלפפונים ובעצם, כמעט כל דבר ניתן לגדל בשיטה זו, מלבד צמחי שורש כגון גזר, בצל וכדומה. אלו, לא יכולים לצמוח בשיטת האקווהפוניקה ובכל זאת, מדובר במיעוט. שכן, למיטיבים לגדל בשיטה זו, מתגלה עולם ומלואו של כל הקשור במזון אורגני כתחום שהולך ומתפתח לו אט אט אבל בקצב הולך ועולה. ויש לזה המון סיבות, ביניהן הטעם. כן, הטעם. לא ניתן להסביר במילים מהו ריחה של נענע שגודלה כך, איזה טעם יש לפלפל חריף שצמח באופן זה ועל הדרך, גם הדגים עצמם כמובן. כך שהם יכולים להיות אולי דגי זהב פשוטים בגידול ביתי, אבל כמוסבר, למיטיבים לגדל בשיטת האקווהפוניקה, אין סיבה שלא לבצע את כל זה יחד עם דגי אמנון, אשר גם אותם כמובן ניתן לאכול. וכך, לא רק כל מה שקשור לצמחים הוא אורגני אלא גם שאר המזון, היינו הדגים, מובטחים למי שכבר החל עם כל העסק, אבל בגישה מקצועית יותר כמוסבר.

אז איך זה עובד? באופן פשוט ביותר. כל מה שצריך כדי להתחיל זה אקווריום, דגים, אדנית עם מצע  שאינו אדמה (כגון טוף) ותאורה. וכידוע, מי שמחזיק אקווריום, משתמש גם במשאבת מים שבכלליות מוציאה את המים כדי שיעברו סינון ויחזרו נקיים, מה שמיותר במקרה זה. לא המשאבה, אלא הסינון המלאכותי. כי בשביל זה, יש לנו את הצמחים שנגדל במצע האדנית והשורשים שלהם, יספחו את הרעלים השונים ויחזירו לדגים מים נקיים. איך זה יתרחש? או על ידי חורים באדנית, או באמצעות בניית "סיפון". מתקן קטן, כמו כוס בתוך כוס, אשר מיצובה באדנית יגרום לכך שכאשר המים יגיעו לסף מסוים, תתחיל פעולת שאיבה של הסיפון שייכנס לתפקוד ובעצם, ירוקן את האדנית מהנוזלים שבה. כמו בניאגרה של בית שימוש. כך שבעצם, נוצרת מחזוריות של שאיבת המים, ספיחת הדשנים על ידי הדגים והחזרתם מטוהרים, שוב אל יצורי הים שנגדל. היינו, שלא מחייב שזה יהיה דגי זהב וגופי בלבד או שאר דגים מוכרים, כי אם גם ניתן לצרף אל האקווריום יצורים נוספים. שרימפס למשל או נחש קטן, יסייעו גם כן בסינון רעלי האקווריום כי הם אוכלי הפרשות. בכל מקרה, זה הבסיס וממנו, יש המון לאן להתפתח וללמוד בנושא זה. בהצלחה.

מקלחון נקי לתמיד!!! שירותי ציפוי מקלחונים בחומר דוחה מים, אבנית, כתמי סבון, עובש, פטריות ושאר לכלוכים - לאורך זמן רב - 052-82-48-572 - משרד