נעים להכיר? קצת על מפלגת "זהות" של משה פייגלין

על מפלגת "זהות" של פייגלין, איש הליכוד לשעבר, שומעים לאחרונה יותר ויותר. מקים המפלגה ומנהיגה, מתראיין בערוצים השונים, מספר אודותיה ואף בשיח הציבור וברשתות החברתיות, מפלגת "זהות" תופסת כותרות. יש כבר לא מעטים, אשר מכריזים עליה כממשיכת דרכו של הליכוד, של ביבי והימין. ומהצד השני, כלומר, מהצד הערבי, נראה שגם כן התמיכה בפייגלין ובמפלגתו עולה. וזאת, למרות היותו ימני קיצוני כביכול, התומך בארץ ישראל הגדולה (הביטוי החדש לארץ השלמה) ובין השאר, בלגליזציה. כן כן, פייגלין, הפולטיקאי שלראשו כיפה, הוא בין אלו שתומכים בכך שבעם ישראל, יוכל אדם בוגר לעשן כאוות נפשו, בהתאם ליחס לאלכוהול. אז תכירו... מפלגת "זהות" - פייגלין:

זהות - היא בעצם תנועה ישראלית יהודית - מפלגת זהות - מפלגה ליברלית שהוקמה בשנת 2015 על ידי משה פייגלין. המפלגה, שואפת לתיקון החברה והעולם מתוך נאמנות לא-לוהי ישראל" ומצעה של מפלגת "זהות", אף עוסק במרבית התחומים של הציבוריות הישראלית בהם תחום הביטחון, הכלכלה, החינוך ויחסי דת ומדינה כאשר שני העקרונות המנחים של המפלגה הם חיבור לזהותה היהודית של המדינה תוך כדי שמירה קפדנית על חירויות הפרט וצמצום המנגנונים הממשלתיים.

זהות מתכננת להשתתף בבחירות לכנסת ה-21.

ב-22 בספטמבר 2016 קיימה המפלגה יום התרמה גדול דרך חברת צ'רידיי שבו גויסו 463,056 דולר מ-1,336 תורמים. הוועידה הראשונה של המפלגה התקיימה ב-28 בפברואר 2017 בהאנגר 11 בנמל תל אביב ובה השתתפו כאלפיים איש. בוועידה, נבחר משה פייגלין כיו"ר המפלגה ואושר המצע של המפלגה על ידי המתפקדים. השלב הראשון של הבחירות המקדימות לרשימת המפלגה לבחירות לכנסת ה-21 התקיים ב-12 בספטמבר 2017 ובו נבחרו 15 המועמדים שיעברו לשלב השני והאחרון וידורגו על ידי כלל הציבור. בשלב זה הגיע הכלכלן ‫גלעד אלפר למקום הראשון, כשאחריו ד"ר ניצה כהנא, ישי פליישראסיה אנטוב ואחרים.

מצע מפלגת "זהות", מכיל 312 עמודים ולפיכך ועקב קוצר היריעה, נמנע מלהביאו פה אך אתם/ן מוזמנים לחפשו ברחבי מנוע החיפוש גוגל. ועם זאת, למי שמצפה לראות מצע דתי קיצוני המתאים ל"דוסים" בלבד, צפויה הפתעה גדולה. המצע של זהות, כמפלגה חדשה יחסית בישראל ולמי שיש כוח לקרוא אותו, מתגלה כמצע שדווקא מחבר בין כל הקצוות ללא נטייה לצד זה או אחר. ומה עוד, שהפתרונות המוצעים במצע מפלגת "זהות", לא מקפחים אף איש משום מגזר או מחנה, כפי שעולה מהדברים.

כך שאפילו שהמדובר ביהודי חובש כיפה, שומר מצות ובפוליטיקאי משופשף, ייתכן והמדובר בכלל במנהיג שקט וכריזמטי, בעל חזון יוצא דופן להמשך הדרך שהלכנו בה עד עתה מבחינה פוליטית. שכן, יש גם לא מעטים מהצד הימני של המפה הטוענים שדרך זו של המנהיג הנוכחי, הסתיימה. ועתה, יש להמשיך לכיוון הטוב של העתיד, תחת זהות אחרת. תחת מנהיגות אחרת, כיוון אחר והפנמה שעלינו להתקדם הלאה לאו דווקא על פי טראמפ או העולם, כי אם על פי דרכנו, כיהודים וכישראלים, כאן בארץ שלנו, ישראל הקטנה, שתגדל ב"ה ובמהרה בימינו ואם אפשר, עוד השנה. 

המקור של תנועת "זהות" הוא מתנועת "זו ארצנו", שהוקמה ביולי 1994 בידי משה פייגלין ושמואל סקט. השניים, הקימו את התנועה בזמנו, על מנת ליצור גל מחאה ציבורי נרחב נגד יישום הסכמי אוסלו. פייגלין עצמו, שהתמודד מספר פעמים על ראשות הליכוד ועל מקום ברשימתה לכנסת, נבחר לבסוף למקום לא ריאלי ברשימת המפלגה וכתוצאה ממהלכים אלו הודיע ב-5 בינואר 2015 על פרישתו מהליכוד והקמת מפלגה חדשה בשם "זהות" שנרשמה רשמית אצל רשם המפלגות מאוחר יותר באותה שנה.