המרחק בין פשיטת רגל לפשיטת יד

הליך "פשיטת רגל" כפי שוודאי שמענו על כך, עברנו זאת או היינו קרובים למי שעבר אותו, הוא הליך בלתי נעים בלשון המעטה. עגמת הנפש הכרוכה בו היא רבה וזהו לא רק הליך "טכני" בלבד, כי אם כזה, אשר מורגש כאילו הוא חודר לנפש האדם ולכל פן בחייו. ועם זאת, מבלי להיכנס לתיאורים נרחבים בשלב זה, על עגמת הנפש הכרוכה בתהליך, כדאי לדעת קצת מהו ההליך עצמו. 

 

ובכן, ​הליך פשיטת הרגל נועד לאפשר למי שמצוי בחובות שאינו מסוגל לשלמם (שהם לכאורה יותר מהכנסותיו ו/או מימוש נכסיו גם לעתיד) , לפרוע אותם באופן חלקי ומעין, לפתוח דף חדש בחייו. אם זה מבחינה כלכלית ובטח שמבחינה נפשית, המתלווה לתהליך הקשה כאמור.

 

כאשר הליך פשיטת הרגל ננקט נגד אדם, הדבר נובע לעתים מחשש של נושה שיזם את ההליך, על מנת שהחייב לא יחמוק מתשלום החוב ויסתיר את נכסיו. אך עם זאת, לא פעם אדם מחליט להכריז על עצמו בעצמו כפושט רגל, וזאת בטרם יהפוך לפושט יד. זאת אומרת, לאזרח עני ומאוים על ידי נושים שלא מרפים. מקרים לא מעטים שכאלו, נראו לאחרונה על מסכי הטלוויזיה שלנו וחלק לא קטן מהם, קשור בפרשיות נדל"ן, כמו זו של ענבל אור ואחרים.

אחד מהמקרים הללו, שכדאי אף עליו לשמוע, גם כן קשור בנדל"ן ולאדם בשם איתי כץ. איש עסקים, שהסתבך בפשיטת רגל וכתב בעקבות כך פוסט, מרגש ניתן לומר, על מה שעובר בנפשו של אדם שנקלע להליך. כץ, למי ששמו מוכר להם, התראיין בכמה וכמה תכניות לא פעם בתחום הנדל"ן, אך גם קשור בספר שכותרתו "סודות הנדלניסטים".

 

ושם, בספרו, כמו גם בפוסטים שהוא פרסם בעברו ברשתות החברתיות, מזמין כץ את עם ישראל להבין ולעשות, את מה שנדמה לנו שבלתי אפשרי. היינו, לקנות דירה. נכס. בית, או בקיצור, מקום לגור בו, בלי להמשיך ולשלם אלפי שקלים על שכירות מידי חודש. וזה אכן אפשרי ונשמע הגיוני, לפחות למי שעקב במעט אחר דבריו של איתי כץ, בשנה האחרונה.

 

בנקל ניתן להבחין, שהמקרה יוצא הדופן הזה של ה"נפילה" של האיש, בכל הקשור להליך פשיטת הרגל שעבר, הוא לא כזה הדומה למקרים אחרים שבהם ההליך היה מסיבות בלתי כשרות כביכול. אך עדיין, כפי שניתן להבין, לראות ולקרוא מדברי כץ בפוסט הזה ובאחרים: זה עלול לקרות גם לנו. אם תכננו שזה יקרה או לא... אם בהשקעה, שקיעה בעקבות מחלה/פציעה, אם בהסתבכות בעקבות חובות או מכל סיבה אחרת שבגינה, נצטרך לחוות את ההליך הידוע לשמצה. הליך, שמביא אנשים רבים למצב של פושטי יד וביניהם, אזרחים מסוגים שונים.

זה יכול לקרות לנו, לאנשי עסקים, לחברות גדולות ובעצם, לכל אדם, כפי שמובן מהנושא כשבודקים אודותיו. ומה עוד, שכניסת אדם או גוף להליך פשיטת רגל, גם לאו דווקא מחייב שהמדובר בשחיתות כלשהי. שכן אלו, הם המקרים המעטים והקיצוניים. רוב פושטי הרגל, הם אנשים שהגיעו להליך מסיבות אחרות לגמרי כולל  מסיבות כגון התנהלות לא נכונה, טעויות בחישובים, לקיחת הלוואות גדולות מידי, שיתופי פעולה שגויים וכן הלאה. אך עגמת הנפש, אינה פוסחת על איש, ע"פ רוב. כך שבעצם, אזרחים רבים בישראל לצערנו, מוצאים עצמם מידי שנה במרחק מאוד קצר מלהיות עניים מרודים, בעקבות ההליך. 

לסיכום, אל לנו להתייחס אל הליך פשיטת הרגל בקלות ראש ולחשוב שמדובר בדבר מה שחולף במהרה עד ששבים אל חיים תקינים, כמו קודם. שכן, במידה שבה החלטנו לנקוט בהליך פשיטת רגל, יש לקחת את כל ההשלכות בחשבון, כפי שנכתב כאן. עם זאת, אם הוטל עלינו הליך שכזה, רוב הסיכויים שנצליח להיחלץ ממנו רק באמצעות עו"ד ולא סתם כך (אם בכלל נצליח בכך). ובכל מקרה, במסגרת ההליך, חשוב שלא נפול ברוחנו ובתפיסה התדמיתית שלנו, גם אם המדובר באחרים שעברו זאת ונדע, שזה יכול לקרות כמעט לכולנו. לא פעם, היחס שלנו לדברים, הוא שקובע את תאוצת נפילתנו מטה, לסטטיסטיקת ה"עניים".