כשהאדמה תרעד

השבר הסורי-אפריקני הוא שמו או יותר נכון שמם, של בקעים באדמה, שנמשכים מדרום תורכיה, לסוריה, עובר דרך בקעת הלבנון, נהר הירדן, ים המלח, הערבה, מפרץ אילת וים סוף והלאה משם, לטנזניה ומוזמביק.  אורך הבקע הוא כ-6,000 ק"מ ורוחבו בין 7 ל-20 ק"מ, והוא החל להיווצר לפני כ-25 מיליון שנים בתהליך של תנועות התרחקות של לוחות היבשות אפריקה ואסיה האחת מהשנייה, מצב, שנמשך עד היום. והבקע הוא הגורם העיקרי למה שאנו רואים שמתחולל אחת למאה שנה בערך: רעידת אדמה ובמקרים קיצוניים, גם גלי צונאמי, באזורים בהם עובר הבקע ובמקביל, מתרחשת רעידה.

כעת, מפני שישראל ממוקמת על מפגש של שני לוחות טקטונים אלו כאמור, של המפגש שבין אפריקה לאסיה, מה שקרוי השבר הסורי אפריקני, היא מועדת לפורענות. כך למשל, על פי  עדויות שונות, יש הוכחות שרעידות אדמה רבות התרחשו בזמן העתיק, ואף אחת מוזכרת בספר עמוס שבתנ"ך. המדובר ברעידה כה עצומה, עד שהמלך עוזיה צריך היה לשפץ את הנזקים שנגרמו לבית המקדש הראשון כתוצאה ממנה. רעידה נוספת שהייתה במקום, משנת 31 לפנה"ס, גבתה כ-30,000 קרבנות בנפש לפי יוסף בן מתתיהו ורעידת אדמה אחרת החריבה את העיר בית שאן בתקופה הערבית הקדומה, כלומר בשנת 749 לספירה. 

השבר הסורי אפריקאי

מתי תתרחש הרעידה הרצינית הבאה? את זה איש לא יודע. רעידות אדמה, הן דבר מה שלא ניתן לחזות ברמה מדויקת ובטח שלא לדעת מראש אם עוצמתה תהיה מחריבה או פחות מזיקה. ועם זאת, ממילא לא ניתן לעשות כמעט דבר מלבד "לשבת ולחכות" שכן, לא הגיוני שמאות אלפי תושבים יעזבו את בתיהם כיום, רק לשם ביטוח עצמי. כשמנגד, גם לא בטוח שאכן תתרחש רעידה שעלולה לגרום נזק בלתי הפיך. היינו, זה עניין של הימור וסטטיסטיקה, אך גם יש שיאמרו שהכל קשור לכוח העליון ולאמונה ולא למדע מפוקפק לכאורה, שעוסק בחיזוי רעידות אדמה. שהרי, כשמבינים את המצב הנוכחי, אז דומה שיטת החיזוי הנ"ל לסיטואציה אשר בה מגיע רופא לחולה ואומר לו, שאי אפשר לדעת מה טיב גידולו, אבל גידול יש. ואם אפשר לחיות עם זה, את זה יהיה אפשר לדעת רק עם השנים.

 

בקשר לשאלה האם שווה וכדאי לטפל בזה בימינו, מה שדורש המון תופעות לוואי כגון כסף, אי נוחות, אי וודאות ושאר "איים", היא גם שאלה שהתשובה עליה כנראה שלילית. כי תופעות הלוואי, נראות חמורות כבר ולכן, סביר להניח שניוותר במצב הקיים עוד זמן רב. ובע"ה, שלא תהיינה אבדות בנפש במידה ששוב, תתרחש רעידה. או במילים אחרות, שתמשכנה להיות צרותינו "של עשירים", כאלו הקשורות בחברה ולהטבים, היכן להשקיע את הכסף וכיצד להרוויח מיזמות, מה לכתוב  בפוסט הבא בבלוג וכו... :)

להביט על הדברים מכיוונים שונים ואחרים... אתר יש כיוון