קבלה לעם ישראל

חכמת הקבלה, היא דבר מה שכבר לא ניתן להתעלם ממנו בימים אלו ואף מזה זמן. שכן, כפי שניתן לראות מכונים רבים קמו ועוד קמים ללימוד הקבלה, קבוצות לימוד שונות נאספות על מנת לעסוק בחכמה הזו ובעצם, כבר יותר מעשור יש פריחה בלתי מבוטלת של ישראלים, שמעוניינים להכיר את הקבלה, יותר מקרוב. בין מכוני הלימוד השונים, יש כמובן את המקומות המפורסמים יותר, כמו גם את הרבנים ובעלי החצרות ה"מקובלים" יותר, אך עדיין למי שתר אחר מקום לימוד באזור מגוריו, יוכל למצוא אפילו בבית הכנסת מישהו, שישמח לעסוק בחכמה הזו בחברותא. כי כאמור, פריחת חכמת הקבלה בשנים האחרונות הביאה לכך שכבר שאפילו בעולם הדת והחסידות הבינו, שחייבים ללמוד אותה. שהיא, לא רק המפתח ללבם של החילונים כי אם גם מה שחסם את התפתחות היהדות החרדית, שהייתה מנותקת מהחכמה הזו זמן רב, כחלק מחשש הדתיים.

 

כך לפחות, מסביר בספריו ורישומיו השונים המקובל הכי ידוע בעשור האחרון, הרב יהודה אשלג, המוכר גם כבעל הסולם זצ"ל. את כתביו, כמו גם חיבורים רבים שיצאו תחת ידו ותחת בנו הרב"ש (רב ברוך שלום אשלג), לומדים במכונים הקבלה ברחבי הארץ ומהם מובן לרבים, לא מעט מהם חילונים, שהנתק שבינינו לבין הקבלה, הוא שגרם והביא גם לפירוד ונתק בינינו בעם ובין מגזרים. ובהתאם, הקבלה כאותה "יהדות חדשה" או התפתחות של היהדות הקלאסית לכיוונה, היא המפתח לחיבור הנדרש, מסביר אשלג, בין האנשים. בין היהודים או הישראלים, שממתינים לאותו דבר נאור וברור יותר, שיכול לקשר אותנו למרות הדעות השונות ומגוון הזרמים. למרות שמצד זה יש שמאלנים ומנגד ימנים, כשמכאן חילוניים וממול דתיים, ציונים, או כאלו הדוגלים בארץ השלמה. כולם, מתחברים דרך הקבלה. 

ובכל מקרה, אם חיפשתם/ן היכן ללמוד בוודאי נתקלתם לא רק במה שקשור לקבלה בצורתה הטהורה כי אם גם בדברים פחות נעימים כגון הטרדות מיניות, הזכרת המושג "כת" לגבי חלק מהמקומות המלמדים ובעצם, אנו עדים בנוסף לכל הטוב, גם לניצולה של חכמת הקבלה על ידי לא מעטים. אם לשם כסף, השגת כוח פוליטי, העצמה אישית אינטרסנטית ושאר מניעים פסולים. ואלו, עוד עלולים להרוס את שמה של החכמה הזו, כפי שקרה כידוע לגבי היחס לדת, שהתקלקל עם השנים כי היא נוכסה, תחת ידי הבלתי ראויים. ואם לקבלה זה יקרה, זה יהיה חבל מפני שסוף סוף יש לנו כעם גישה למקור רוחני, שעוד לא התלכלך על ידי מני נצלנים. ולכן, במידת עיסוקנו בה, בלי קשר לכל מני מקומות משונים, שיטות מוזרות וקריאה לתשלומים מגוונים במסגרת הלימוד ותנאי כניסה לתחום הפוליטי, אולי אף "נציל" אותה כעם, מידי ציפורני העסקנים שרוצים לנסות ולהשיג כאמור אינטרס אישי, על ידי קרבתם לחכמה השייכת לנו הישראלים.