פוד מה? פודקאסט! קראו, אולי תבינו

שמעתם על "אייפוד"? מכאן ה"פוד" שבמילה פוד-קאסט. אייפוד זה, שמו של מכשיר ששווק בעבר על ידי אפל ושימש לשמיעת מוזיקה ובכדי לשחק במשחקים. כעת, המילה "קאסט" הוא הקיצור של "ברואודקאסטינג", כלומר של שידור או דחיסה של תוכן, לרשת. ובחיבור שביניהם, נולדה לה מדיה כלשהי שנקראת כאמור "פודקאסט", כי זה כמו שאומרים, תפס. כלומר, הקשר שבין תכנים כאלו ואחרים ובין יכולתנו לצרוך אותם ברשת, לא משנה באיזה מכשיר בימינו זהו פודקאסט- ושוב, בדגש על המילה "ימינו". ימים, שבהם כבר נדיר למצוא מישהו שבכלל נוגע באייפוד, או יודע מהו אפילו, כקונסולת עבר.

כעת, דמיינו לעצמכם\ן תכנית רדיו ששודרה בגל"צ ובא לכם להאזין לה שוב. כאשר תעשו זאת דרך הרשת, אז זה, פודקאסט. היינו, עצם היכולת הזו לחזור ולשמוע את השידור, מתי ובאיזה מכשיר שתרצו לאחר שהוא הועלה לאינטרנט. ומכאן, פשוט שקללו את הכל ותבינו את הדקויות לפיהן יוצא, שכל דבר שניתן לשמוע הוא פודקאסט, לאחר שזהו תוכן שכבר שודר ונצרך. ועם זאת, לא מן הסתם נעשה השימוש במילה "דקויות", כי לא כל תוכן שנאזין לו כמובן, הוא פודקאסט, על אף שהאזנו לו דרך הרשת ולא דרך הרדיו. התוכן, לא פעם קובע אם זוהי סתם שיחה שהוקלטה, שידור חוזר של שידור שהיה, שיעור שמישהו לחץ על פליי וקרא לזה פודקאסט או אולי בעצם מדובר בפודקאסט אמתי, כזה שעונה לצרכים שלנו כמי שצורכים אותו. 

כעת, אם נתחיל שוב את המאמר הזה, ניתן יהיה להגיד שפודקאסט, הוא תוכן שנצרך ברשת, כמו תכנית רדיו כאשר זו אכן גם יכולה להיות תכנית רדיו, אך אופן הצריכה הוא שקובע. וכאשר הוא מסתנכרן עם תוכן הולם, הרי שזהו סוג של פודקאסט, מוצלח או פחות, שקשור לתחום ונושא כלשהם שכביכול מעניינים. ובאמת, יש אינספור נושאים מסקרנים שניתן להאזין להם ושערוכים באופן זה של פודקאסט, שנקרא בעברית צחה "הסכת". מילה, שאין צורך לעשות בה שימוש בכוח כי ממילא איש לא יבין במה המדובר. גם כך, קהל המאזינים לפודקאסטים הוא נישתי ולא סוג של מיינסטרים למרות שייתכן שבעתיד ישתנה המצב. 

יש אינספור אתרים שמסבירים איך לעשות פודקאסט מוצלח, ממליצים על ציוד וכו אבל כפי שזה נראה, שום דבר לא יעזור אם התוכן, לא יהיה מעניין וברמה גבוהה. זו יכולה להיות שיחה, שידור של אדם בודד, קבוצה או כל דבר, העיקר שיובן למי שמקליט ועורך, לאיזה קהל הוא פונה ובהתאם, לשדר את האווירה הנכונה והמתאימה. אווירה, היא דבר מה שקובע מאוד בפודקאסט וקשה להסביר מהי בדיוק, עד שלא מקשיבים לכמה וכמה. עם זאת, במידה וכן נרצה להבין מזה בדיוק אומר אפשר לא רק לשמוע פודקאסטים אלא גם לנסות להעלות כמה ולקלוט אט אט עולם שלם, של קשר בין אנשים המשולב בתכנים, שכמו מושיבים את מי ששידר ואת מי שמאזין, באותו חלל ובאותה נקודה, במידת הצלחת הפודקאסט כמובן. 

הנה רשימה מוצלחת להאזנה של פודקאסטים לעניין:

עושים היסטוריה 

על חכמת הקבלה ומשמעות החיים

הסדנא לידע ציבורי

עולם המובייל

יזמות או למות