טוב לי בפתח תקווה? תלוי, אם זה באופוזיציה או בקואליציה
בתמונה למעלה, ראש העיר ברוורמן. מימין, תחקיר התאגיד על ארגון "קבלה לעם" כת
סמל העיר פ"ת

"טוב לי בפתח תקווה", זה הכיתוב המתנוסס על שלטים ברחבי העיר פ"ת לאחרונה, לקראת הבחירות המתקרבות ובאות. מהם, ניתן להבין שלתושבים שבעיר, טוב בעיר, בזכות מי שכרגע מכהן בה, עוה"ד איציק ברוורמן, ראש העירייה. מולו, ישנם מתמודדים נוספים אך נדמה שעיקר תשומת הלב של התושבים, היא לברוורמן. הסיבה לכך היא סביר להניח, שאכן טוב להם בעיר. שכן פ"ת, עם כל הקשיים שיש בה כמו בכל עיר ומקום בישראל, דווקא התפתחה בשנים האחרונות כמעט יותר מכל עיר אחרת בארץ ובכל רמה. אך אם ראש העיר ברוורמן הוא האחראי לזה או לא, זו לא השאלה מבחינת האזרח. זו שאלה ששואלים אנשים, רק כשרע להם במקום מגוריהם. עם זאת, על פי כמות השלטים שיש במרפסות העיר, יוצא שלאזרחים בפ"ת מובן שמי שאחראי לשגשוג בחייהם בשנים שחלפו, הוא ראש העיר הנוכחי והמכהן. היינו, שהמודעות הפוליטית גדולה יחסית ולא נעדרת מן השטח.

ועם כל זאת, לפני שנדבר במעט על הבחירות שבפתח, אולי כדאי יהיה להיזכר לרגע בבחירות הקודמות שהיו בעיר פ"ת. כי הנה ייתכן ושם ניתן לראות את אחת הסיבות לזה שלא רק "טוב בפ"ת", אלא גם מעניין ומרתק אפילו, לפחות מבחינה פוליטית וחברתית. כך למשל, למי שבודק וחוקר במעט בנושא, מתגלה שלמרות שהיה ניתן לראות בבחירות האחרונות סיעה בשם "ביחד" שהורצה וזכתה בקולות רבים למועצה (הכניסה 5 מושבים כאופוזיציה),  עם זאת היא משום מה, אינה מורצת בבחירות אלו. כך זה לפחות נראה על פני השטח. ומבלי להיכנס ליתר פרטים, רק יובהר שהעומד כיו"ר מפלגה זו הוא כבוד עוה"ד חנוך מילביצקי, הטוען בין השאר, שהוא אף תלמידו של אדם, העומד בראש עמותה הקשורה לחכמת הקבלה ושמו מיכאל לייטמן. כמו כן, מילביצקי טוען שהוא אף היועץ המשפטי של "בני ברוך" וקשור בכלליות, לעמותת "קבלה לעם בני ברוך". אך מי הם "קבלה לעם" או "בני ברוך"? איך הם ולייטמן העומד בראשם, קשורים כביכול לפוליטיקה, לעיריית פתח תקווה וכו? אלו שאלות שאולי חלק מתושבי העיר יודעים אך בוודאי רובם לא.

 

ובכן, "בני ברוך", היא קבוצה שהוקמה בשנת 1995 בבני ברק. עיקר פועלה של הקבוצה, היה כשהם עברו לפ"ת ושם הפכו לקבוצת אנשים מצומצמת של בערך כמאה גברים, שעיקר קיומה כקבוצה היה בין השנים 2002 ל סוף 2006 לערך. בשנים אלו, התאספו אט אט אותם גברים, רובם רוסים עולי ברה"מ לשעבר ומיעוטם ישראלים, והקימו על פי חזון של מר מכאל לייטמן (שלמד את משנת בעל הסולם בעברו) סוג של מסגרת בה הם חיו לשיטתם מעין חיים אוטופיים, לתקופה קצרה. במסגרת תקופה זו, ההתייחסות של חברי הקבוצה והעומד בראשם, לייטמן, הייתה כזו שבה הקבוצה המבודדת והסגורה יחסית לציבור הרחב עוסקת לה בתיקון העולם על פי פרשנות לייטמן לקבלה והבנתו את דרך מקובלי הסולם, תוך עיסוק אינטנסיבי בלימוד וחברותא והפצת הרעיונות הקבליים, באופן כללי ולמי שמפותח דיו לשמוע זאת. הסיבה שהקבוצה נקראה בשם זה, היא מפני שמקימה, לייטמן, הסביר שהוא למד בבני ברק בעברו אצל המקובל הרב ברוך שלום אשלג (בנו של מפרש ספר הזהר) ומשום כך, החליט לקרוא לכל העסק על שמו לאחר הסתלקות הצדיק.

 

חברים רבים שהיו בקבוצה המקורית, כבר עזבו את המקום. ועם זאת, כבר באותן שנים הבהיר לייטמן לתלמידיו או חסידיו, שאותו רעיון רוחני בשם "בני ברוך" הוא אמנם דבר שהוקם על ידי אותה קבוצת אנשים שהחלה הכל, אך ה"רעיון" לא עוד תלוי באנשים עצמם. כך שמרגע הקמת מה שמכונה "מפעל", האנשים מצידו יכולים תמיד לבוא ולצאת, להתחלף. המטרה לא. והמטרה היא דבר מה שלייטמן מסביר עליו במילים כגון "רק ביחד" "הפצה" "שיטת החיבור" (ביטוי המהווה את פרשנות לייטמן לקבלה) ובין לבין מילים מן המקורות והיהדות הקלאסית כגון "ואהבת לרעך כמוך" ושאר פסוקי חסידות. אך אם נשוב לרגע לכותרת כתבה זו, ולאותו עוה"ד מילביצקי (משתייך לפירמת חיים את צדוק) והמשמש כאמור כיו"ר מפלגת "ביחד" כמו גם אחרים ורבים שיש כיום בעמותה, הרי שזה מפתיע לראות שמשום מה, הוא לא מורץ השנה. עוה"ד, הקשור לעמותה, (אשר גם כמוסבר שונה עד מאוד מהקבוצה דאז במהותה), סביר להניח, הוא בעצם התוצר של אותה "הפצה" שהוחל בה אז. וכפי שניתן אף לראות ובהתאם לצפות, ע"פ ההצלחה הגדולה שנחלה לה המפלגה בבחירות הקודמות לראשות העירייה בזמנו, מוזר ודי מפתיע ואף בלתי מובן, מדוע המה לא רצים גם הפעם? ובמידה והם לא רצים, מדוע הם לא מכריזים על המועמד בו הם תומכים כפי שעשו אז כשהבינו שהפסידו בסיבוב הראשון של הבחירות?

 

על שאלות אלו ורבות אחרות, כמו גם תהיות רבות ושונות העולות, אם מקריאת כתבה זו או אחרות שהגוגל מגלה עליהן, ניתן לקבל תשובות ממסמכים משפטיים רבים הקשורים בתביעות שהשם "קבלה לעם" מוזכר בהן, ובחלקן, צץ לו עניין זה שכאן. היינו, של המעורבות הפוליטית לכאורה, לצד ניגוד אינטרסים של עמותות ודמויות הנוקטות בכמה וכמה גישות וחובשות כמה וכמה כובעים כשהכל כמובן שוב, לכאורה. מי שרוצה לדעת את הדברים ביתר נכונות בלי מילים כגון "לכאורה", יכול לבדוק בעצמו ולחפש חומר בנושא ובעצם, להסיק את מסקנותיו הוא. מתחקיר שנעשה לאחרונה, הסביר המומחה הידוע לדתות תומר פרסיקו שמה שמעניין את הפוליטיקאים כיום זה "הכוח הרב שבידי הארגון הזה כיוון שהוא הצליח להכניס הרבה מאוד אנשים למרכז הליכוד... " בהמשך מסביר פרסיקו ש"אחד מהאינטרסים הגדולים שלהם כפי שידוע לי הוא להיכנס לתכנית הלימודים בבתי הספר... " וממשיך "בני ברוך תובעים הרבה מאוד גופים עיתונאים, אנשים שפרשו מהם ורצו לדבר, זו שיטה שבאמת יש מספר לא קטן של עדויות שהם משתמשים בה כל הזמן, תביעות השתקה.". ובכן, כדי שלא להיתבע גם, נסכם בכך את הסיפור בשלב זה ובכתבה זו. כלומר, לא נתהה האם מטרת הכניסה לבתי הספר שהועלתה בתחקיר, היא כי "התלמיד של היום הוא הבוחר של מחר..."? לא ננסה לברר עם קוראינו לגבי הטענות החמורות שעולות מן התחקיר ובהתאם, לא נגיד גם שיש קשר כלשהו בין כל עניין הבחירות בעיר פתח תקווה שהוזכר מתחילה ובין היעדרות סיעת "ביחד" כעת. מפלגה, בה נוכחות הדמויות של "קבלה לעם", שבמסגרתה ניתן למצוא את האנשים אביהו סופר, הידוע יחד עם גלעד שדמון, ל"סגניו" של לייטמן, ושהם כחלק מאנשי המפלגה. אה... וזה בלי קשר לעמותה... ;) - נכון שמעניין בפתח תקווה? וכשמעניין, זה טוב.

תגובות לכתבה בלינק זה https://www.yeshkivun.com/blog/%D7%9C%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%A2%D7%9C-%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%90-%D7%91%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%A4-%D7%AA-%D7%A1%D7%99%D7%A2%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%97%D7%93-%D7%A2%D7%95-%D7%93-%D7%9E%D7%99%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%A6%D7%A7%D7%99-%D7%95%D7%A7%D7%91%D7%9C%D7%94-%D7%9C%D7%A2%D7%9D-%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%9A

הקבוצה, שבה חיו יחד האנשים בקבוצת "בני ברוך", ערכו אירועים וכנסים יחד במקומות שונים כמו כפר סיטרין, ב"כפר הירוק" ובמקומות נוספים, קנתה לה למרות סגירותה היחסית אט אט שם במידה קטנה. וכך, היו עוד שרצו להצטרף אליה בשנים אלו ואף חלק קטן הצטרף מעט לאחר שיאה כקבוצה בסוף 2006. שנה, אשר אחריה כבר פחות או יותר, החל מהלך לפיו הוחלט להעביר את כל ה"עניין" הקשור בקבוצה הקטנה, למסגרת אחרת וגדולה, שבהמשך תיקרא עמותת "קבלה לעם - בני ברוך" של עכשיו. ובטרם הפיכת לייטמן את הקבוצה לאותה עמותה הגדולה וההמונית של היום ומזה 10 שנים לערך, הוא הסביר לחברי הקבוצה דאז שהסיבה להחלטתו, היא ראייתו את  המטרה של הקמת "מפעל", שייעודו יהיה להביא ולחבר עוד ועוד אנשים למקום. אנשים אלו, יהוו כעין מעגלים חיצוניים של תומכים, לעומת "בני ברוך" הפנימית המקורית. היינו, מטרתו הייתה שלא להותיר עוד את העניין מצומצם כקבוצה שחיה באוטופיה שהייתה וסוג של נגמרה, אז בסוף 2006, אלא לגדול עד מאוד וכמה שאפשר ובמהרה. זאת אומרת, לעבור ולהמשיך הלאה ופשוט להוסיף לשם "בני ברוך" את צמד המילים "קבלה לעם", כ"הדבר הבא" שנתהווה.