לחיות בלי כסף? יש דבר כזה

כסף, מנהל את החיים שלנו, זה דבר ידוע. קודם בריאות, אח"כ כסף. כמובן שיש שיטענו שללא כסף, לא תהיה בריאות ולכן הם הולכים יחד - אך גם על פי משוואה זו, מי שאין לו כסף, עלול להיות גם לא בריא. ובעצם, איך שלא מסתכלים על זה, אנחנו זקוקים לכסף והרבה ממנו, אם אנו בריאים ואם לא חס ושלום.

כסף, הוא משאב מוגבל, שכולם צריכים לו, אך מטעמי מוגבלותו הוא לא נחלק בשווה בין כולם, אלא באופן מעמדי ומפלה, לכאורה. לפחות את האנשים שרוצים בו מאוד, שחשים את האפליה לא רק מבחינת יכולות, אלא גם מבחינת החופש שהכסף לוקח לנו, אם ניטיב להביט כך על העניין. זאת אומרת, שמצד זה לא חסרים אנשים  החפצים בו עד מאוד אך תופעת הלוואי ההכרחית כשהוא נעדר מחיינו, היא תחושת חוסר הנוחות המתלווה לתלות הכה גדולה שלנו, במשאב זה, שיצרנו בעצמנו והוא אינו חלק ממשאבי הטבע כמובן. ואין זה אומר שאלו שיש להם כסף, הם משוחררים וחופשיים אלא להפך. הם הכי מוגבלים ושבויים בחיים, שבהם התלות שלהם לא תיפסק עקב השעבוד לכסף, כחלק מהעניין.

על לנה וגונן רוזנר שמעתם? הם, יחד עם ילדיהם, רק שניים מבין רבים אחרים שהחליטו לחיות את החיים אחרת, כלומר, ללא כסף או עם כמה שפחות ממנו. ומדבריהם עולה, כמו מדברים שנאמרו בשיחות רבות אחרות עם אנשים החיים באופן דומה, שיש דבר כזה. שניתן לחיות ללא כסף כמעט בכלל, תוך שהטבע מספק ליוצאים להרפתקה זו, את כל הנדרש. מים, חשמל, אוכל, מקום ללון בו ומקום לעשות בו צרכים. הכל יש בטבע, מסבירים כאלו שהפכו את חייהם ועברו לגור מחוץ לבית.

 

הם חיים במערה, באוהל, במבנים מאולתרים מחומרים טבעיים ובעצם, מסתדרים ללא כסף ותלות, בכל מה שצריך אדם  בזמן הזה. וכידוע, מהרגע שאנו מתעוררים בבוקר ומפהקים, כבר מתחילה הקופה הרושמת לצלצל ולדפוק ובסוף היום, לרובנו יש חשבון ארוך של תשלומים, לגופים ודמויות, המשעבדים את חיינו אליהם ואף הם משועבדים בעצמם, כי הם כמו כל השאר. חלק ממערכת של תלות, אשר למרות שהיא מכילה אינספור משאבי טבע בריאים ומאזנים, עדיין המשאב המלאכותי והעיקרי שאנו קשורים בו, נדמה בעינינו עדיף על כל פני צורת חיים בטבע, משום מה. 

זאת אומרת, שהכל עניין של בחירה. של סאה, שבמסגרתה עלינו להחליט האם אנו רוצים להמשיך את החיים שלנו כמו שהם, עם אינספור תשלומים למשכנתא, לבנק, לסופר, לטסט לרכב וכן הלאה ברשימה ארוכה, או פשוט לשנות הכל ולבחור במשאב המקורי, שלטענת ההולכים בדרכו, הוא האופן בו ניתן להשתחרר מחיי המערב והחברה הלחוצה שכאן. כמו שזה נראה, עלול לקחת הרבה מאוד זמן עד שנמצא קהילות שלמות מלבד המעטות שקיימות כיום שבוחרות בדרך זו, אבל עדיין, תמיד טוב שיש גם את האופציה הזו, עבור מי שנמאס לו להיות תלוי כל הזמן, כשהוא מרגיש שאפשר בלי, כמובן. אם תהיה לכם/ן בחירה מוצלחת, תגלו רק אחרי שתנסו ותעברו זמן מה, בלי כסף, סלולר 24/7 ועלי חוביזה במקום פלאפל, מן המוכן.

כתבות נוספות

על אקווהפוניקה שמעתם/ן?

כשהאדמה רועדת